Ücretsiz Program İndirme ve Teknoloji Haberleri – İndirNetTR

Telefonunuz Alev Alırsa Yapılması Gerekenler

alev telefon

Akıllı telefonların en can sıkıcı noktalarından biri de ne yazık ki bataryalarının patlaması ile yaşanabilmektedir. Çok sık görülmese de Note 7’nin dahi patlayabilir olması pek çok kullanıcının risk altında olduğunu açıkça ifade etmektedir. Akıllı cihazlarda lityum- iyon pilleri kullanılmaktadır. Uzun ömürlü olan bu piller doğal olarak çok zararlı olmasa da akıllı cihazlardaki bir takım teknik hatalardan dolayı patlayabilmektedir. Peki, telefonunuz alev alırsa ne yapmalısınız?

 

Uzaklaşmanız Gerekmektedir

Akıllı cihazlarınızın patlaması durumunda pek çok profesörün ortak görüşlerinden biri de bu ortamdan uzaklaşmak gerektiği ile ilgilidir. Alev alan bir telefona dokunmanız size ciddi zarar verebilmektedir. Fakat telefonu almanız gereken bir durum oluştuğunda yanmaz eldivenler kullanmanız gerekecektir.

Akıllı telefonların patlaması sık karşılaşılan bir durum olmasa da bazı durumlarda telefondan kaynaklanan teknik hatalar sonucunda telefonun alev alma riski yüksektir. Alev alan bir telefonun çevreye ve size ciddi zarar verebilme ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu gibi durumlarda alev alan cihazın yanmaz bir yüzeye koyulması önemlidir.

 

Alev Alan Bir Telefona Yapılmaması Gerekenler

Alev alan bir telefonun hareket ettirilmesi doğru değildir. Bu nedenle mümkünse akıllı cihazınızı hareket ettirmemeniz doğru olacaktır. Hareket ettirilen bir telefon size olduğu kadar çevrenize de ciddi zarar verebilmektedir. Yanıcı maddeler ile temas etme riski yüksek olduğundan dolayı telefonunuzu hareket ettirmemeniz gerekecektir. Cihazınızı hareket ettirdiğinizde kimyasal yanıklar ile karşılaşma riskiniz de yüksek olacaktır. Normal bir yanığa göre kimyasal yanıklar size çok daha ciddi sağlık sorunları yaşatabilmektedir.

Alev alan bir cihazı hareket ettirmek zorunda kaldığınızda cihazı kum havuzlarına ya da toprağın bulunduğu saksılara gömmeniz gerekmektedir. Bu şekilde cihazların çevreye kimyasal zarar vermesinin de önüne geçmiş olursunuz.

Benzer Yazilar

Telefonunuz Alev Alırsa Yapılması Gerekenler için Yorum Yap

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

ÖNE ÇİKAN GALERİLER