Ücretsiz Program İndirme ve Teknoloji Haberleri – İndirNetTR

mobil imza

Günlük hayatımıza kadar giren ve hayatın her alanına dahil olmayı başaran mobil cihazlar, zaman zaman olumsuz özelliklerini gösterse de kullanıcılar tarafından oldukça tercih ediliyor. Mobil cihazlarda amaç ise kullanıcıya sanal dünya üzerinden de güvenilir bir sistem ile işlem yapabilme olasılığı kazandırmaktan geçiyor. İşte tam da bu hareketle ortaya çıkan elektronik imzalar, yasal olarak 5 yıl boyunca yürürlükte kaldı. Ancak bu süreç boyunca ülkemizde beklenen ilgiyi görmeyerek hem arka planlarda yerini
aldı.

Şimdilerde ise yeni bir dönem başladı. Mobil imza yani ıslak imza ile birlikte hukuki geçerliliği olan SIM kart aracılığı ile elektronik ortamda her türlü işlem yapılması sağlanılıyor. Mobil imza destekli herhangi bir uygulamayı kullanmak isteyenler ise ilk önce mobil cihazlar üzerinden uygulamayı indirerek parmak izini içeren bir bilgilendirme mesajı alıyor. Bu mesaj ile işlemin yapıldığı uygulama üzerinden de parmak izi kontrol edilerek tamamlanıyor.

Her Ortamda Mobil İmza

Günümüzde Adalet Bakanlığı ile TÜBİTAK tarafından geliştirilen özel okuyucular sayesinde hakim ve savcılar e-imza dönemini kullanmak zorunda kılınıyor. Bu elektronik ortamdaki işlevi zaman zaman kullanmak istemeyenlerde olabiliyor. Ancak bu işlemin en güzel özelliği devletin kurum ve kuruluşlarında da kullanılmasından geçiyor. Devletin kamu kurum ve kuruluşlarında UYAP projesi ile başlatılan bu işlem ile güvenlik açısından da hiçbir sorun teşkil edilmiyor.

Benzer Yazilar

Mobil İmza Nedir ? Nasıl Alınır? için Yorum Yap

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

ÖNE ÇİKAN GALERİLER