Ücretsiz Program İndirme ve Teknoloji Haberleri – İndirNetTR

Nomofobi, Sosyal Medya Ve Netless Fobileri Nedir ?

sosyal fobi

Akıllı telefonlar ile hızla gelişen sosyal medya da insanları etkisi altına almaktadır. Telefonlara, bilgisayarlara ve tabletlere bağımlı yaşamaya başlayan insanlar dışarı çıkarken ya da herhangi bir yere giderken telefonsuz asla gidemez olmuştur. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi psikolojik rahatsızlıklardır. Aslında sağlıklı olan birey, bu bağımlılık sonrasında kendisini iletişim araçlarından mahrum bırakamama gibi fobi geliştirmeye başlamıştır.

Yeni Çağ Hastalıkları Nelerdir?

Yeniçağ hastalıkları denilmelidir çünkü sosyal medya ile bu kadar içli dışlı olunmadığı dönemlerde insanlar daha akıllı, daha sağlıklıydılar. Gelişen elektronik aletler ve internet ile değişen fobiler de insan psikolojisini olumsuz etkilemektedir.

Nomofobi; cep telefonundan ayrılamama korkusudur. İletişimsizlikten aşırı korkmaktır. Belirtileri ise, sürekli telefonunun yanında olup olmadığı kontrol edilir. Şarj bitince aşırı tepkiler verir ve telefonu kaybetme korkusu sürekli taşıyordur.

Netlessfobi; internetsiz kalamama durumudur. Sosyal medyadan mahrum kalma duygusu aşırı tedirginlik ile tepkiye yol açabilir. Belirtileri, oyun ve internete giremediğinde aşırı sinirlenme, sosyal medyayı takip edemediğinden sık sık her yerde internete girme isteği ve insanlar arası iletişim kopukluğu.

Sosyal medya fobisi; bu kişilerin de tam tersi sosyal medyada olmaktan aşırı rahatsızlık duyarlar. Herhangi bir internet sitesinde hesabının bulunması, kendi profillerini ifşa etmek onlar için katlanabilir bir durum değildir. Çünkü beğenilme, beğenilmeme gibi durumlar bu kişileri fazlasıyla etkilemektedir. Herhangi bir eleştiriyi kaldıramazlar ve takipçi sayısı gibi arkadaş sayısı takıntı haline gelmiştir. En sonunda da kendilerini tamamen kapatarak içine dönük bir hayat yaşamaya başlarlar.

Tedavileri Nelerdir?

Tüm bu hastalıklar tamamen psikolojik olduğundan mutlaka psikolojik destek görmek zorundalardır. Farklı seans saatleriyle özellikle gençlerde görülen bu rahatsızlıklar daha kötüye ulaşmadan tedavi edilmelidir.

Benzer Yazilar

Nomofobi, Sosyal Medya Ve Netless Fobileri Nedir ? için Yorum Yap

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

ÖNE ÇİKAN GALERİLER