Ücretsiz Program İndirme ve Teknoloji Haberleri – İndirNetTR

WiFi Direct Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

wifi direct nedir

WiFi Direct, iki cihaz arasında veri alışverişi yapabilmeyi, yani resim, video, belge ve veri gönderebilmeyi sağlayan transfer ağı işlemidir. İnternet bağlantısı gerektirmeden çalışan WiFi Direct, bluetooth ve kızılötesi aktarım yöntemlerine nazaran çok daha hızlı çalışmaktadır. Ayrıca WiFi ile çalıştığından daha geniş bir mesafede aktarım yapabilmeniz için tasarlanmıştır.

İki cihaz arasında kablosuz veri aktarımının geçmişine bakacak olursak ilk olarak “Kızılötesi” aktarım karşımıza çıkacaktır. Kızılötesi aktarım yaparken telefonların birbirine çok yakın mesafede bulunması ve kızılötesi bölümlerinin birbirine bakıyor olması gerekmektedir. Hız açısından oldukça düşük, mesafe açısından kısa olduğundan günümüzde tamamen ortadan kalkmıştır.

Diğer bir yöntem ise “Bluetooth” yardımıyla veri aktarımı yapmak olacaktır. İlerleyen teknoloji sayesinde hızlanan internet bağlantıları tüm mobil cihazlarda bulunduğundan Whatsapp tarzı uygulamalardan hızlıca aktarım yapılabilmektedir. Böylelikle bluetooth’ta unutulmaya doğru ilerlemektedir. Aktif olarak araç bağlantılarında ve kablosuz kulaklık teknolojisinde insanlar tarafından tercih edilmektedir.

 

WiFi Direct Kullanmanın Avantajları

1- Diğer aktarım yöntemlerine nazaran çok daha hızlı veri alışverişi yapabilmenizi sağlamaktadır.

2- Mesafe cihazın WiFi özelliği yardımıyla yapıldığından, oluşturulan ağ alanı mesafesi oldukça geniş olmaktadır.

3- WiFi Direct destekli yazıcınız bulunuyorsa mobil cihazınızdan hızlı bir şekilde çıktı alabilmenize imkan sağlamaktadır.

4- Güvenli ve şifreli bir ağ oluşturulmakta olup, dış tehditlere karşı koruma altında olmanızı sağlamaktadır.

 

WiFi Direct ile Bluetooth Arasındaki Farklar

1- WiFi Direct, Bluetooth’a göre çok daha hızlı dosya transferi yapabiliyor.

2- Bluetooth artık tüm mobil cihazlarda bulunduğundan WiFi Direct’e göre daha çok tercih edilmektedir. Ancak zamanla bluetooth özelliğinin yerini WiFi Direct alacaktır.

 

WiFi Direct Nasıl Kullanılır ?

Öncelik WiFi Direct özelliği bulunan iki cihaza sahip olmanız gerekmektedir. Cihazların ayarlar kısmından WiFi (Kablosuz) menüsüne giriş yapabilir ve buradan WiFi Direct özelliğini aktif edebilirsiniz.

WiFi Direct aktif olduğunda cihazlardan bir tanesinden arama yaparak diğer cihazı bulabilir ve bağlantı yaptıktan sonra hızlı bir şekilde aktarım işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bağlantı esnasında, bağlanmak istediğiniz cihazda karşınıza “Bu Cihaza Güvenilsin mi ?” veya “Cihazla Eşleşme Yapılsın mı?” tarzında sorular yöneltilmektedir. Bağlantının tamamlanabilmesi için onay vermeniz halinde bağlantı gerçekleştirilecektir.

Bağlantı işlemi tamamlandıktan sonra paylaşmak istediğiniz dosyanın “Paylaş” tuşuna tıklayıp, “WiFi Direct” simgesini seçmeniz yeterli olacaktır.

 

WiFi Direct ile Yazıcı Bağlantısı

Yukarıda anlatmış olduğumuz yöntemlerin tamamını, yazıcı ile uyguladıktan sonra, başarılı bir bağlantı gerçekleştirdiğinizden emin olun. Ardından mobil cihazınız üzerinden yazdırmak istediğiniz resim veya metin dosyasının “Yazdır” menüsüne girerek, karşınıza çıkan listeden yazıcınızı seçin. Hepsi bu kadar.

Benzer Yazilar

WiFi Direct Nedir ? Nasıl Kullanılır ? için Yorum Yap

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

ÖNE ÇİKAN GALERİLER